Indivi
Lielirbes iela 17a Rīga LV-1046 Latvia
+37127266999 info@indivi.lv

Jaunākās ziņas

SMARAGDS: PASAULĒ POPULĀRĀKAIS ZAĻAIS DĀRGAKMENS

Kas ir smaragds?

Smaragda nosaukums ir cēlies no sengrieķu vārda “smaragdus”, kas apzīmē zaļo. Smaragds ir zaļas krāsas minerāla berila paveids. Dārgakmeņu eksperti iedala smaragdus dažādās pakāpēs, atšķirībā no krāsu toņa – tumšākie un piesātinātākie zaļas krāsas dārgakmeņi ir klasificējami kā smaragdi, savukārt gaišie, ar viegli zaļganu toni tiek saukti par zaļo berilu. Smaragdi var būt vairākās nokrāsās – sākot no dzeltenzaļas līdz zilganzaļai, tomēr primārā dārgakmens nokrāsa ir zaļa. Dzeltenā un zilā parasti ir sekundāras nokrāsas, kas atrodamas smaragdos.

Krāsainu dārgakmeņu klasifikācijā akmens krāsa ir ļoti svarīga, bet tas nav galvenais faktors, kas nosaka dārgakmens vērtību. Tāpat arī smaragdam – tam jābūt ne tikai koši zaļā krāsā, bet japiemīt arī augstai caurspīdīguma pakāpei, lai to varētu uzskatīt par vērtīgu dārgakmeni.

Gredzens ar smaragdu "Lucina"

Smaragdiem parasti ir daudz ieslēgumu un plaisu, tomēr, atšķirībā no dimantiem, kur skaidrības pakāpes noteikšanai tiek izmantots palielināmais stikliņš ar 10x palielinājumu, smaragdi tiek šķiroti, izpētot tos bez palielinājuma – tikai ar aci. Tas nozīmē, ja smaragdam nav ar aci redzamu ieslēgumu, to uzskata par nevainojamu. Smaragdi, kuriem ir ļoti maz vai plaisu nav vispār, ir ārkārtīgi reti, tāpēc lielākā daļa smaragdu tiek speciāli apstrādāti, lai uzlabotu to skaidrību.

Gredzens ar smaragdu un briljantiem "Tirreno"

Smaragdu vēsture

Smaragdiem ir sena vēsture – tos ieguva jau pirms 3 miljoniem gadu, un tolaik tika uzskatīts, ka smaragdi ir auglības un atdzimšanas simbols. Turklāt, Senajā Ēģiptē šie dārgakmeņi bieži tika apglabāti kopā ar mūmijām, jo tas simbolizēja mūžīgo jaunību. Inki un acteki arī novertēja šos bagātīgi zaļos dārgakmeņus, pielūdzot tos kā dievus.

Leģendas vēsta, ka smaragds apveltīja savu nēsātāju ar iespēju paredzēt nākotni, kā arī pasargāja no ļaunām burvestībām. Kādreiz tika uzskatīts, ka smaragds izārstē no tādām slimībām kā holēra un malārija. Atsevišķās kultūrās pastāv uzskats, ka zaļā ir paradīzes krāsa, kas apzīmē bagātību, pārpilnību un izaugsmi dabā. Iespējams, tas bija viens no iemesliem, kādēļ Kleopatra tā mīlēja samargdus.

Gredzens ar briljantiem un smaragdiem "Žizele"

Vai tu zināji?

  • Zaļo krāsu smaragdam piešķir hroms, kas ir minerāla sastāvā.
  • Vecākais smaragds pasaulē nāk no Dienvidāfrikas – tam ir 2.97 miljardi gadu.
  • Īriju mēdz dēvēt par smaragda salu.
  • Mosa cietības skalā smaragds novērtēts ar 7.5 - 8. (dimantam - 10, safīram un rubīnam - 9).
  • Mūsdienās Kolumbijā iegūst vairāk kā 50% no pasaulē atrodamajiem smaragdiem.

Tā kā smaragds ir koši zaļš, tas lieliski piestāv pavasarim, iespējams, tādēļ smaragds ir arī maija mēnesī dzimušo akmens. Tas ir arī 20. un 35. kāzu jubilejas akmens.

Gredzens ar smaragdiem "Green"

Kādēļ izvēlēties rotaslietas ar smaragdiem?

  • Runājot par retiem un dārgiem dārgakmeņiem, lielākā daļa no mums uzreiz iedomājas par briljantiem. Bet patiesībā smaragdi ir vairāk nekā 20 reizes retāki nekā briljanti, un tāpēc tiem bieži vien ir augstāka cena. Tas nozīmē, ka smaragdi ir ideāla iespēja tiem, kas vēlas iegūt savā īpašumā lielāku dārgakmeni maksājot par to mazāk – jo smaragdi vizuāli šķiet lielāki nekā briljanti ar tādu pašu svaru karātos, tā kā tie ir mazāk blīvi (1 ct smaragds būs lielāks nekā 1 ct briljants).
  • Zaļajai krāsai piemīt unikāls spēks. Tā izraisa miera sajūtu, iespējams, atgādinot mums par sulīgi zaļām ganībām vai tropu meža zaļo floru.
  • Lai arī dimanti ir meiteņu labākie draugi, tomēr krāsainie dārgakmeņi, tajā skaitā smaragdi, ir tik pat populāri un mūžīgi, jo arī tiem piemīt salīdzinoši augsta izturība.

Auskari ar smaragdiem "Klasika"

Cik sver pasaulē lielākais smaragds?

Bahia Smaragds ir viens no lielākajiem smaragdiem pasaulē. Tā svars ir aptuveni 341 kg jeb aptuveni 1 700 000 karātu. Tas tika atrasts raktuvēs Brazīlijā 2001.gadā. Tiek lēsts, ka dārgakmens vērtība ir aptuveni 400 miljoni USD.

Viena no pasaulē populārākajām rotaslietām, kas satur smaragdu, ir Bulgari piespraude, kas kādreiz piederēja Elizabetei Teilorei. Smaragds, kas ir piespraudes sastāvā, ir aptuveni 23.46 ct liels. Aktrise Elizabete Teilore šo piespraudi nēsāja kāzās 1964. gadā. Šobrīd šai piespraudei pieder tituls – visdārgākā rotaslieta ar smaragdu, kas pārdota izsolē.

Kur iegūst smaragdus?

Smaragdi tiek iegūti jau kopš 1500. g.p.m.ē. Ēgiptē, kā arī Indijā un Austrijā kopš 1400. g.p.m.ē. Mūsdienās Kolumbija ir lielākā smaragdu ražotāja pasaulē, turklāt Kolumbijā tiek iegūti arī reti sastopamie “trapiche” smaragdi. Smaragdu atradnes var atrast arī Brazīlijā, Zambijā, Zimbabvē, Afganistānā, Austrālijā, Indijā, Austrijā un Mozambikā.

Ievietots: Vestuviniai žiedai

Atstājiet savu komentāru