Dimantu Ceļvedis I Laboratorijā Audzētie Dimanti | INDIVI

Laboratorijā audzētu dimantu ceļvedis

Pēdējo 10 gadu laikā laboratorijā audzēti dimanti pakāpeniski ir ieguvuši popularitāti kā pieņemama alternatīva dabiskajiem dimantiem. Laboratorijā audzētie dimanti ir tik pat mirdzoši kā dabīgie, taču pastāv uzskats, ka tie ir mazāk vērtīgi. Mēs izskaidrosim, kas padara šos laboratorijā radītos dimantus tik līdzīgus, tomēr ļoti atšķirīgus no dabiskajiem akmeņiem.

Laboratorijā audzēti dimanti, to īpašības

Laboratorijā audzēti dimanti (pazīstami arī kā laboratorijā radītie dimanti, mākslīgie dimanti un kultivētie dimanti) tiek radīti stingri kontrolētā laboratorijas vidē, izmantojot progresīvus tehnoloģijas procesus, kas dublē apstākļus, kādos dimanti dabiski attīstās zem zemes garozas dabā. Šie laboratorijas audzētie dimanti sastāv no faktiskiem oglekļa atomiem, kas sakārtoti dimantam raksturīgā kristāla struktūrā. Tā kā tie ir radīti no tāda paša materiāla kā dabiskie dimanti, tiem piemīt tādas pašas ķīmiskās, fizikālās un optiskās īpašības. Mūsdienās šos dārgakmeņus ražo aizvien vairāk, kas palīdz pazemināt to cenu. Šī iemesla dēļ pastāv uzskats, ka tiem nav tādas pašas emocionālās vai ilgtermiņa vērtības kā dabiskajiem dimantiem.

Vai laboratorijā radītie dimanti ir īsti?

Atbildot vienā vārdā – jā. Laboratorijā audzēti dimanti tiek uzskatīti par īstiem un oriģināliem: tiem ir tāds pats ķīmiskais sastāvs kā dabiski iegūtajiem dimantiem. Novietojot tos blakus, laboratorijā audzēts dimants izskatīsies identiski līdzīgas kvalitātes (parametru) dabiskajam dimantam.

Kā notiek dimantu audzēšanas process laboratorijas vidē?

Ir dažādi veidi, kā radīt dimantu laboratorijas vidē, taču pastāv divi galvenie procesi:

  1. Ķīmiskā tvaiku pārklāšana (CVD) – kad augstas kvalitātes dimantu (vai jebkuru citu karstumizturīgu materiālu) ievieto vakuuma kamerā, kurā ir dažādu gāzu vai oglekļa materiāls. Pēc tam šis materiāls tiek uzkarsēts līdz galējai temperatūrai, ļaujot uz sākotnējā "sēklas" dimanta veidoties kristāliem. To var uzskatīt par smalku oglekļa materiālu sastāvu, kas līst, veidojot dimanta kristālus.
  2. Augsts spiediens, augsta temperatūra (HPHT) – līdzīgs process iepriekšējam, kura laikā dimanta "sēkla" tiek pakļauta lielam spiedienam un siltumam, lai ļautu kristāliem augt.

Kad akmeņi ir gatavi, tos var griezt, slīpēt un pulēt. Teorētiski nav ierobežojumu tam, cik liels var izaugt laboratorijas dimants vai cik daudz skaita ziņā dimantu var izveidot.

Laboratorijā audzētu dimantu cena

Salīdzinot ar dabiski iegūtajiem dimantiem, laboratorijā audzētie ir ļoti rentabli. Atkarībā no izmēra, krāsas un dzidrības pakāpes, laboratorijā radītie dimanti var būt par aptuveni 30% līdz 70% lētāki nekā dabiskie dimanti. Ja vēlaties investēt dimantos un būt pārliecināts, ka tie saglabās savu vērtību laika gaitā, mēs iesakām izvēlēties dabiskos dimantus. Laboratorijā audzēto dimantu ilgtermiņa vērtībai ir tieksme mazināties, jo tie ir mazāk pieprasīti nekā retāk sastopamie dabīgie akmeņi.

Kā atšķirt laboratorijā audzētu dimantu no dabīgi iegūta?

Laboratorijas dimantu var būt grūti atšķirt no dabīgā, jo tie ir praktiski identiski. Tikai speciālists ar specializētu aprīkojumu varēs pateikt, vai dimants ir dabīgs vai laboratorijā radīts, novērojot dimantos atrodamo ieslēgumu raksturu. Laboratorijā audzētu dimantu šķirošanas process ir tāds pats kā tradicionālajiem dimantiem – katrs akmens tiek rūpīgi pārbaudīts un tam tiek piešķirts kvalitātes vērtējums. Lai uzzinātu, vai dimants ir audzēts laboratorijā vai dabīgs, vislabāk ir palūgt dimanta pārdevējam sertifikātu – oficiālu ziņojumu par dimantu. Amerikas Gemoloģijas institūts (GIA) un Starptautiskais Gemoloģijas Institūts (IGI) katram laboratorijā audzētam dimantam nodrošina sertifikātu.

4C (Cut, color, clarity, carat weight) laboratorijā audzētiem dimantiem

Tas, ka dimants ir audzēts laboratorijā, nepadara to nevainojamu. Līdzīgi kā dabīgie akmeņi, laboratorijas dimanti aug ar nelielām nepilnībām, kas pazīstamas kā ieslēgumi. Pērkot dimantu, ir svarīgi izpētīt tā svaru karātos, krāsu, dzidrumu un griezumu neatkarīgi no akmens izcelsmes. Šie 4 faktori (4C) ietekmē dimanta kvalitāti un līdz ar to arī tā cenu. Vairāk par dimantu vērtēšanu lasi šeit. Laboratorijā veidotie dimanti ir pieejami dažādu krāsu diapazonos – arī “fancy” krāsās, kas dabā tiek uzskatītas par ļoti retām, tostarp populārās spilgti dzeltenās nokrāsas. Labas krāsas laboratorijas radītie dimanti tiek pārdoti par salīdzinoši saprātīgām cenām, salīdzinot ar dabiskajiem dimantiem.

Kopsavilkums

Laboratorijā audzēti dimanti var būt labs risinājums tiem, kas vēlas iegādāties dimantus par zemāku cenu. Tomēr klienti, kuri iegādājas dimantus, lai iegūtu unikālu un retu priekšmetu turēšanas emocionālo vērtību, parasti izvēlas dabiski iegūtos. Galu galā šie akmeņi ir miljardiem gadu veci, un tos radījuši dabas spēki. Šī paša iemesla dēļ dabīgi augstas kvalitātes dārgakmeņi ir labs ieguldījums, jo to vērtība laika gaitā var tikai pieaugt.