Laboratorijā audzētu dimantu ceļvedis
Pēdējo 10 gadu laikā laboratorijā audzēti dimanti pakāpeniski ir ieguvuši popularitāti kā pieņemama alternatīva dabiskajiem dimantiem. Laboratorijā audzētie dimanti ir tik pat mirdzoši kā dabīgie, taču pastāv uzskats, ka tie ir mazāk vērtīgi. Mēs izskaidrosim, kas padara šos laboratorijā radītos dimantus tik līdzīgus, tomēr ļoti atšķirīgus no dabiskajiem akmeņiem.
Kas ir laboratorijā audzēti dimanti?
Šie dimanti ir apbrīnojami ar savām īpašībām: tie mirdz un zaigo tieši tāpat kā dabiskie dārgakmeņi. Vienīgā atšķirība ir to rašanās veids. Laboratorijā audzēti dimanti (tāpat pazīstami kā laboratorijā radīti dimanti, mākslīgie dimanti un kultivētie dimanti) tiek radīti stingri kontrolētā laboratorijas vidē, izmantojot progresīvas tehnoloģijas, kas atdarina apstākļus, kādos dimanti dabiski attīstās zem zemes garozas. Šie laboratorijā audzētie dimanti sastāv no īstiem oglekļa atomiem, kas sakārtoti dimantam raksturīgā kristālu struktūrā. Tā kā tie ir radīti no tāda paša materiāla kā dabiskie dimanti, tiem piemīt tādas pašas ķīmiskās, fizikālās un optiskās īpašības.
Kas ir dabiskie dimanti?
Dimants ir cietākā dabā sastopamā viela. Tas ir tīrs oglekļa kristāls ar ļoti specifiskām īpašībām, kas padara to unikālu. Četras unikālās īpašības, kas padara dimantus tik pārsteidzošus, ir: cietība, tīrība, dzidrums un dimanta slīpējums. Šīs īpašības padara dimantus par visdārgākajiem no visiem dārgakmeņiem.
Laboratorijā audzētu un dabisko dimantu atšķirības un līdzības
Bez specializētas iekārtas nav iespējams atšķirt dabisku dimantu no laboratorijā audzēta – tie izskatās vienādi. Abiem piemīt tās pašas fizikālās, ķīmiskās un optiskās īpašības. Vienīgā pamanāmā atšķirība ir to izcelsme: dabiskie dimanti ir veidojušies dziļi Zemes garozā, pakļauti augstam spiedienam un temperatūrai, savukārt laboratorijā radīti dimanti ir izaudzēti kontrolētā vidē, izmantojot progresīvas tehnoloģijas, kas atdarina dabisko dimantu veidošanās procesu. Laboratorijā audzētie dimanti, pateicoties to ražošanas procesam, ir lētāki nekā dabiskie, kas padara dimantu rotaslietas pieejamākas plašākam patērētāju lokam.
Vai laboratorijā audzēti dimanti ir mākslīgi, sintētiski?
Laboratorijā audzētu dimantu ķīmiskais sastāva ir tāds pats kā dabiskajiem dimantiem. Novietojot vienu blakus otram, laboratorijā audzēts dimants izskatīsies identiski, salīdzinot ar līdzīgas kvalitātes (parametru) dabisko dimantu.
Kā norit dimantu audzēšanas process laboratorijas vidē?
Ir vairāki veidi, kā radīt dimantu laboratorijas vidē, taču zemāk uzskaitīti divi galvenie:
- Ķīmiskā tvaiku nogulsnēšanās metode (CVD)– dimanta sēkla, kas ir aptuveni tikpat bieza kā cilvēka mats, tiek ievietota vakuuma kamerā. Šī kamera tiek piepildīta ar oglekli saturošām gāzēm un uzkarsēta līdz ļoti augstai temperatūrai. Šīs gāzes pārvēršas par plazmu, tādējādi izdaloties oglekļa daļiņām. Oglekļa daļiņas sakrājas uz dimanta sēklas, kas izaug par dimantu, veidojot dimanta kristālus.
- Augsta spiediena un temperatūras metode (HPHT) – maza dimanta sēkla, kas ir aptuveni tikpat bieza kā cilvēka mats, tiek ievietota ogleklī – elementā, no kura veidojas dimanti. Dimanta sēkla tiek pakļauta ārkārtīgi augstam karstumam un spiedienam, atdarinot apstākļus, kā dimanti dabiski veidojas zem zemes. Oglekļa vielai kūst un ap sēklu veido dimantu. Pēc tam akmens tiek atdzesēts.
Kad akmeņi ir gatavi, tos var slīpēt un pulēt. Teorētiski nav nekādu ierobežojumu attiecībā uz to, cik liels var izaugt laboratorijā audzēts dimants vai cik daudz dimantu var radīt, aprēķinot skaitļos.
Kā atšķirt laboratorijā audzētu dimantu no dabiskā?
Var būt grūti atšķirt laboratorijā audzētu dimantu no dabiskā, jo tie ir gandrīz identiski. Tikai speciālists ar īpašu aprīkojumu varēs pateikt, vai dimants ir dabīgs vai laboratorijā radīts, novērojot dimantu ieslēgumu raksturu. Laboratorijā audzēto dimantu šķirošanas process ir tāds pats kā dabīgo – katrs akmens tiek rūpīgi izpētīts un tam tiek piešķirts kvalitātes novērtējums. Lai noskaidrotu, vai dimants ir audzēts laboratorijā vai dabīgs, vislabāk ir lūgt dimantu pārdevējam sertifikātu – oficiālu ziņojumu par dimantu. Amerikas Gemoloģijas institūts (GIA) un Starptautiskais dārgakmeņu institūts (IGI) piešķir sertifikātu katram laboratorijā audzētam dimantam.
4C (Cut, color, clarity, carat weight) laboratorijā audzētiem dimantiem
Tikai tāpēc, ka dimants audzēts laboratorijā, nenozīmē, ka tas ir bez trūkumiem. Līdzīgi kā dabiskie akmeņi, arī laboratorijas dimanti izaug ar nelieliem defektiem, kas pazīstami kā ieslēgumi. Pērkot dimantu, ir svarīgi izpētīt tā svaru karātos, krāsu, dzidrumu un slīpējuma kvalitāti, neatkarīgi no akmens izcelsmes. Šie 4 faktori (4C) ietekmē dimanta kvalitāti un izskatu, līdz ar to arī tā cenu. Lasiet vairāk par dimantu klasifikāciju. Laboratorijā radīti dimanti mēdz būt dažādās krāsās, tostarp spilgti dzeltenos toņos un citās košās krāsās, kas dabā ir ļoti reti sastopamas. Skaistu un košu krāsu laboratorijā radītos dimantus ir iespējams iegādāties par pieņemamām cenām salīdzinājumā ar dabiskajiem dimantiem.
Rotaslietas ar laboratorijā audzētiem dimantiem
Laboratorijā audzēti dimanti var būt laba izvēle tiem, kuri vēlas iegādāties dimantus par zemāku cenu. Tomēr klienti, kas iegādājas dimantus emocionālās vērtības dēļ, lai iegūtu unikālu un retu priekšmetu, parasti izvēlas dabiskos dimantus. Galu galā šie akmeņi ir miljardiem gadu veci un mātes Zemes radīti. Tāpēc dabiskie augstas kvalitātes dārgakmeņi ir laba investīcija, jo laika gaitā to vērtība var tikai pieaugt.
Rotaslietas ar laboratorijā audzētiem dimantiem var atrast šeit.
Kulonus ar laboratorijā audzētiem dimantiem var atrast šeit.
Gredzeni ar laboratorijā audzētiem dimantiem
Gredzenus ar laboratorijā audzētiem dimantiem, kas pieejami mūsu salonā, var atrast šeit.
Gredzenus ar laboratorijā audzētiem dimantiem var atrast šeit.