Platīns

Izvēloties juvelierizstrādājumu, svarīgi ir izvēlēties arī metālu, no kā tas tiks izgatavots. Latvijā priekšroka joprojām tiek dota zeltam, tomēr aizvien biežāk platīns tiek izvēlēts gan klasiskiem kāzu gredzeniem, gan modernām rotaslietām. Platīna gredzens būs teju mūžīgs, un mēs atklāsim, kāpēc šis cēlais metāls ir pelnījis jūsu uzmanību un īpašu vietu jūsu rotaslietu kolekcijā.

Vēsture 

Platīns savu vārdu ir ieguvis no spāņu konkistadoriem, kuri šo metālu atklāja Kolumbijā XVI gs. vidū. Tas ārēji atgādināja sudrabu (spāniski “plata”), tāpēc platīns burtiski nozīmē “mazais sudrabs”. Ilgu laiku platīna cena bija uz pusi mazāka nekā sudraba cena, bet mūsdienās platīns tiek uzskatīts par  vienu no dārgākajiem cēlmetāliem.

Simbolika

Platīns simbolizē mīlu, izturību un ilglaicīgas attiecības. Platīns, tāpat kā dimants, ar laiku nezaudē savu vērtību un izskatu. Ja izkausētu visu platīnu, kuru jebkad ir atraduši pasaulē, un salietu to baseinā, ir maz ticams, ka tā līmenis sniegtos mums līdz potītēm. Tas nozīmē, ka platīns ir tik rets un unikāls, kā pāra mūžīgās attiecības. Platīns bieži tiek uzskatīts par vīrišķīgu metālu, tāpēc bieži vien vīrieši dod priekšrotu tieši platīna gredzeniem

INDIVI platīna izstrādājumi 

Platīnam ir vajadzīga ļoti augsta kausēšanas temperatūra - 1 768 °C, tāpēc Baltijas valstīs nav tik daudz juvelieru, kas varētu piedāvāt platīna izstrādājumus. Mēs lepojamies, ka INDIVI juvelieri jau vairākus gadus izgatavo rotaslietas no šī metāla, tāpēc mums ir iespēja piedāvāt lielāku juvelierizstrādājumu klāstu ne tikai no zelta, bet arī no citiem cēlmetāliem. Platīns ir skaists, sudrabaini balts metāls. Tas neoksidē un ilgtermiņā nezaudē savu krāsu. Ja vēlaties rotaslietu no balta metāla, dodiet priekšoku platīnam, jo, piemēram, līdzīgā izskata baltais zelts ir ar ligatūru, tāpēc ar laiku kļūst dzeltenāks, bet platīns vienmēr paliks tāds pats balts, kā pirmajā reizē, kad sākāt nēsāt šo rotaslietu.

Izplatība 

Visvairāk platīnu atrod Dienvidāfrikas Republikā. Šī valsts ir lielākā platīna piegādātaja pasaulē, kas veido 73% visas šīs metāla produkcijas. Daudz platīna atrod arī Krievijas Federācijā. Vērtība un proves platīna raudzes Lietuvā ir 850, 900, 950, 999. Raudze ir skaitlis, kas norāda tīro dārgmetāla procentuālo daudzumu noteiktā sakausējumā. Kaut arī platīna cena šobrīd ir zemāka nekā zelta cena, tomēr tīrais metāls platīna sakausējumā ir vairāk nekā zelta sakausējumā. Zelta raudzes Lietuvā ir 375, 585, 750, 916, 999. Populārākā platīna prove juvelierizstrādājumos ir 950. 

Kāpēc izvēlēties platīnu? 

Ja jūs vēl nezināt, kā novērtēt platīnu, iedomājieties krustu, kuram viena daļa ir no sudraba, bet otra no zelta. Platīns pēc izskata ir līdzīgs sudrabam. Tas ir ledus baltā krāsā, bet pēc vērtības atbilst zeltam. Lai izgatavotu no metāla rotaslietu, jāsaprot, ka metālam ir jābūt izturīgam un skaistam. Abiem šiem kritērijiem atbilst platīns. Platīns ir viens no retākajiem un smagākajiem dārgmetāliem. Viens karāts platīna sver par 60% vairāk nekā viens karāts zelta, bet pasaulē tas ir atrodams gandrīz par 30% retāk nekā zelts. Platīna juvelierizstrādājumi izskatās lieliski un maz nodilst, tāpēc tos var droši nēsāt katru dienu. Tāpēc, pērkot laulību gredzenus vai saderināšanās gredzenu, jums nav obligāti jāizvēlas zelts - atcerieties par platīna lieliskajām priekšrocībām.