Platīns

Izvēloties juvelierizstrādājumu svarīgi ir izvēlēties arī metālu, no kā tas tiks izgatavots. Lietuvā vispopulārākais metāls joprojām ir zelts, taču laiki mainās, un tagad bieži vien cilvēki izvēlas platīnu. Ja arī Jūs esat ieinteresējies par šo metālu, sniedzam lietderīgu informāciju par platīnu.

Vēsture Platīnam vārdu ir devuši spāņu konkistadori, kuri šo metālu ieraudzīja Kolumbijā XVI gs. vidū. Tas viņiem ārēji izskatījās līdzīgs sudrabam (spāniski “plata”). Platīns burtiski nozīmē “mazais sudrabs”. Ilgu laiku platīna cena bija uz pusi mazāka nekā sudraba cena, bet mūsdienās platīns tiek uzskatīts par  vienu no dārgākajiem cēlmetāliem. Simbolika Platīns simbolizē mīlu, izturību un ilglaicīgas attiecības. Platīns, tāpat kā dimants, ar laiku nezaudē savu vērtību un izskatu. Ja izkausētu visu platīnu, kuru jebkad ir atraduši pasaulē, un salietu to baseinā, ir maz ticams, ka tā līmenis sniegtos mums līdz potītēm. Tas nozīmē, ka platīns ir tik rets un unikāls, kā Jūsu pāra mūžīgās attiecības. INDIVI platīna izstrādājumi Platīnam ir vajadzīga ļoti augsta kausēšanas temperatūra - 1 768 °C, tāpēc Lietuvā ir maz juvelieru, kas varētu piedāvāt platīna izstrādājumus. Mēs varam lepoties. INDIVI juvelieri jau vairākus gadus izgatavo rotaslietas no šī metāla, tāpēc varam Jums piedāvāt lielāku juvelierizstrādājumu klāstu ne tikai no zelta, bet arī no citiem cēlmetāliem. Platīns ir skaists, sudrabaini balts metāls. Tas neoksidē un ilgtermiņā nezaudē savu krāsu. Ja vēlaties rotaslietu no balta metāla, tad izvēlaties platīnu tāpēc, ka baltais zelts ir ar ligatūru un ar laiku kļūst dzeltenāks, bet platīns vienmēr paliks tāds pats balts, kā pirmajā reizē, kad sākāt nēsāt šo rotaslietu.

Izplatība Visvairāk platīnu atrod Dienvidāfrikas Republikā. Šī valsts ir lielākā platīna piegādātaja pasaulē, kas veido 73% visas šīs metāla produkcijas. Daudz platīna atrod arī Krievijas Federācijā. Vērtība un proves Platīna raudzes Lietuvā ir 850, 900, 950, 999. Raudze ir skaitlis, kas norāda tīro dārgmetāla procentuālo daudzumu noteiktā sakausējumā. Kaut arī platīna cena šobrīd ir zemāka nekā zelta cena, tomēr tīrais metāls platīna sakausējumā ir vairāk nekā zelta sakausējumā. Zelta raudzes Lietuvā ir 375, 585, 750, 916, 999. Populārākā platīna prove juvelierizstrādājumos ir 950.

Kāpēc izvēlēties platīnu? Ja Jūs vēl nezināt, kā novērtēt platīnu, iedomājieties krustu, kuram viena daļa ir no sudraba, bet otra no zelta. Platīns pēc izskata ir līdzīgs sudrabam. Tas ir ledus baltā krāsā, bet pēc vērtības atbilst zeltam. Lai izgatavotu no metāla rotaslietu, jāsaprot, ka metālam ir jābūt izturīgam un skaistam. Abiem šiem kritērijiem atbilst platīns. Platīns ir viens no retākajiem un smagākajiem dārgmetāliem. Viens karāts platīna sver 60% vairāk nekā viens karāts zelta, bet pasaulē tas ir atrodams gandrīz par 30% mazāk nekā zelts. Platīna juvelierizstrādājumi izskatās lieliski un maz nodilst, tāpēc tos var droši nēsāt katru dienu. Tātad, pērkot laulību gredzenus vai saderināšanās gredzenu, jums nav obligāti jāizvēlas zelts, ņemiet vērā arī platīna kā metāla priekšrocības.