Indivi
Lielirbes iela 17a Rīga LV-1046 Latvia
+37127266999 info@indivi.lv

Sertifikāts

Lai nodrošinātu dārgakmeņu autentiskumu, daudzi no tiem tiek pārdoti ar starptautiskiem sertifikātiem. Tas ir svarīgi, jo bez īpašām zināšanām, visticamāk, Jums būs grūti atšķirt īstu dimantu no cirkonija.

Starptautiskais dimanta sertifikāts ir kā dārgakmens pase, kurā tiek ietverta visa svarīgākā informācija un Gemoloģijas institūta noteiktie dārgakmens parametri. Katram dimantam tiek piešķirts identifikācijas numurs, ar kura palīdzību visu informāciju par to var atrast tiešsaistē. Bieži vien šis identifikācijas numurs ir iegravēts pašā dimantā ar lāzeru; šo numuru ir iespējams saskatīt zem palielināmā stikla un pārbaudīt dimanta autentiskumu.

Pasaulē ir vairākas dimantu novērtēšanas laboratorijas. Vispazīstamākās un lielākās ir GIA (angl. Gemological Institute of America), HRD (Hoge Raad Voor Diamant), IGI (angl. International Gemological Institute), EGL (angl. European Gemological Laboratory), ASV pazīstams un populārs ir AGS (angl. American Gem Society).

Ir svarīgi zināt atšķirību starp šo laboratoriju vērtēšanas standartiem, jo ​​vienas laboratorijas novērtētie akmeņi var maksāt vairāk nekā citas starptautiskas laboratorijas sertificētie akmeņi, un tam ir iemesli. Uzticamas un pazīstamas dārgakmeņu novērtēšanas laboratorijas ir HRD (Hoge Raad Voor Diamant), IGI (International Gemological Institute), AGS (angl. American Gem Society), GIA (angl. Gemological Institute of America). Šīs laboratorijas tiek cienītas par konsekvenci, stingrību un objektivitāti klasificējot un novērtējot dimantus.

Jums vajadzētu rūpīgāk izvērtēt EGL Europe, EGL USA, EGL Israel vai citu maz zināmu laboratoriju izsniegtus dārgakmeņu sertifikātus vai vismaz paredzēt, ka Jūs varat saņemt dārgakmeni ar zemākiem parametriem, nekā norādīts sertifikātā. Piemēram, EGL (angl. European Gemological Laboratory) standarts var 2 vai 3 reizes atšķirties no GIA (angl. Gemological Institute of America) vai HRD (Hoge Raad Voor Diamant) dimantu klasifikācijas standarta. Piemēram, GIA vai HRD laboratorijas nosaka, ka dimanta krāsa ir H, caurspīdīgums ir SI2, bet EGL laboratorijas eksperti vērtē to pašu akmeni kā F un VS1 (t.i., 2 reizes baltāki un pat 3 reizes tīrāki). Ir svarīgi neapmānīt, jo šādi atšķirīgi laboratoriju vērtējumi paver ceļu negodīgiem vai krāpnieciskiem pārdevējiem, kuri vēlas pārdot "labāku" dimantu par "zemāku" cenu. Pērkot dimantu ar EGL sertifikātu, pastāv iespēja, ka Jūs saņemsiet daudz sliktākas kvalitātes akmeni. Laboratorijas var brīvi noteikt vērtēšanas standartu, pārdevējs - cenu, un pircējs paliek vainīgs pie informācijas trūkuma un nezināšanas.

Gadās, ka pircējs, kuram ir maz zināšanu par dimantu vērtēšanu, salīdzinot vairākus dimantus no dažādiem pārdevējiem un dažādu laboratoriju izsniegtajiem sertifikātiem, kuru parametri ir vienādi, un cena būtiski neatšķiras, iegādājas lētāko variantu un rezultāta iegūst zemākas kvalitātes akmeni. Tāpēc, pirms pērkat dārgu rotu ar dimantu, ieteicams savākt pietiekami daudz informācijas par to, kas ietekmē šīs rotaslietas cenu, vai vērsties pie cienījama pārdevēja, kurš Jums pastāstīs visu ar dārgakmeni saistīto informāciju.

Kā vertē Lietuvas dārgmetālu provju palāta?

Pēc Lietuvas dārgmetālu provju palātas teiktā, viņu vērtēšanas standarts atbilst GIA novērtēšanas standartam, kas nozīmē, ka vērtēšana ir ārkārtīgi stingra, un cita cienījama starptautiska laboratorija sniegs dārgakmenim līdzīgu novērtējumu.

Lietuvas dārgmetālu provju palātai bieži jāvērtē dimanti, kas jau ir iestrādāti rotaslietās. Vērtējot dārglietā iestrādātu dārgakmeni, vienmēr ir lielāka svara, krāsas vai dzidrības kļūdas iespējamība, jo precīzi var novērtēt tikai akmeni, kas vēl nav iestrādāts rotaslietā. Pēc dārglietā ievietotā dārgakmens novērtējuma saņemšanas no Lietuvas dārgmetālu provju palātas, dokumentos redzēsiet atzīmi, ka novērtējumam ir iespējama līdz pat 20% kļūda. Šis kļūdu procents ir diezgan augsts, ņemot vērā dimantu augstās izmaksas.

Atšķirībā no starptautisko laboratoriju vērtējuma, dimantu novērtējums Lietuvas laboratorijā nenorāda dimanta slīpējumu un tā kvalitāti. Tā kā slīpēšana ir viens no galvenajiem parametriem, kas nosaka dimanta vērtību un skaistumu, šāda novērtējuma neesamība ir trūkums Lietuvas laboratorijas standarta dimantu novērtējumā.

Vēl viena nianse, kas saistīta ar Lietuvas dārgmetalu provju palātas novērtējumu, ir tā, ka, iespējams, Lietuvas laboratorijas izsniegto sertifikātu varēsiet izmantot tikai Lietuvā, jo ārzemēs tas būs nesaprotams gan valodas, gan atpazīstamības dēļ.

INDIVI tiek pārdotas rotaslietas ar briljantiem, kurām ir Lietuvas dārgmetālu provju palātas laboratorijas izdoti kvalitātes sertifikāti, bet dažiem izstrādājumiem papildus ir starptautisko laboratoriju ekspertu (GIA, HRD, IGI) izdoti briljantu kvalitātes sertifikāti. 

Pērkot briljantu ar sertifikātu pie mums, Jūs esiet pārliecināts, ka investējat precē, kuras vērtība nezūd. Briljanti ar sertifikātiem vienmēr tiek vērtēti augstāk, nekā dārgakmeņi bez sertifikātiem.

 

Cena

Iegādājoties dimantu, vispirms lielākoties tiek ņemta vērā cena. Neskatoties uz daudzajām niansēm un parametriem, ikviena lieluma budžetam ir iespējams atrast optimālāko variantu. Lai iegūtu skaistu, dzirkstošu dārgakmeni, ne obligāti ir jāizvēlas visaugstākā līmeņa dimants. Lai pieņemtu pareizo lēmumu un atrastu vispiemērotāko dārgakmeni, ir svarīgi saprast faktorus, kas ietekmē un samazina dimanta cenu, bet neietekmē tā skaistumu.

Svars karātos un cena

Svars karātos ir viens no galvenajiem faktoriem, lai noteiktu dimanta cenu. Vispārējais noteikums ir tāds – jo lielāks dārgakmens, jo augstāka cena par karātu. Attiecīgi dimants, kas ir divreiz lielāks par citu dimantu ar identiskiem parametriem, visticamāk, maksās divas reizes vairāk (nevis četras reizes).

Cena par karātu ir vienkāršākais veids, kā pārbaudīt līdzīgu dimantu cenas. Dimanti parasti ir slīpēti, lai noapaļotu to karātu svaru. Pieņemsim, ka 0.50 ct un 0.80 ct vietā ir 0.49 ct un 0.79 ct lieli dimanti. Tie dārgakmeņi, kuru svars ir mazāks par iepriekš minēto apaļo “burvju karātu svaru”, parasti maksā mazāk, lai gan svara atšķirības ir niecīgas. Tāpat nedaudz lielāki dimanti, piemēram, 0.52 ct un 1.03 ct, ir laba izvēle, jo tie maksā tik pat, cik 0.50 ct un 1.00 ct dārgakmeņi, bet ir lielāki par šo “apaļo izmēru”.

Fluorescence

Bieži vien fluorescence, it īpaši augsta fluorescences līmenis dimantā pazemina tā cenu, bet neietekmē (izņemot ārkārtīgi retus gadījumus) dimanta skaistumu. Tāpēc, meklējot optimālāko variantu, Jums vajadzētu izvairīties no dimantiem ar fluorescenci, kas pati par sevi neietekmē dimanta skaistumu.

Sertifikāts

Vairumā gadījumu HRD un GIA laboratoriju novērtētie akmeņi maksā nedaudz dārgāk nekā IGI laboratoriju sertificēti dārgakmeņi, lai gan dimantu novērtēšanas standarts visās šajās laboratorijās ir vienāds.